Tento rok bol mimoriadne vlhký a to sa mohlo odraziť aj na našom bývaní. K správnemu vetraniu je potrebné zamerať sa aj na matrace a predísť tak ich znehodnoteniu. Viete ako sa o ne správne starať?

Matrac v našej posteli používame veľa a často. Preto by sme mu mali venovať dostatočnú starostlivosť. Ak na to pozabudnene, ľahko sa stane, že matrac stratí svoje prednostné kvality, objaví sa pleseň alebo naše zdravotné problémy ako alergie, astma a iné. Ako sa teda najlepšie dajú uchovať vlastnosti matraca?

Prečo je dôležité sa o matrac pravidelne starať?

Vďaka správnemu používaniu a správnej starostlivosti zvyšujeme celkovú životnosť matraca v mnohých prípadoch až o niekoľko rokov. V prípade nedostatočnej starostlivosti môže matrac rýchlo stratiť svoje vlastnosti a pohodlie počas spánku sa výrazne zníži. Ak je následne potrebné matrac reklamovať výrobca bude v prvom rade skúmať, či boli dodržané všetky pokyny starostlivosti o matrac.

Ako sa máme o náš matrac starať?

V každom prípade je nutné sa držať pokynov výrobcu. Vo všeobecnosti však stačí ak sa matrac pravidelne otáča, aby bolo opotrebenie rovnomerne rozložené na celú hornú aj dolnú ložnú plochu. Z hygienických dôvodov je dobré pravidelne meniť posteľné prádlo, čím zabránime rýchlemu šíreniu roztočov a rôznych iných alergénov v našom matraci. Ak sa dá matracový poťah odzipsovať a prať, je dobré tak čas od času urobiť. Keďže matracové poťahy sú väčšinou veľmi hrubé odporúča sa poťahy prať vo veľkých priemyselných pračkách, aby sa poriadne vyčistili.

Ako sa dá zabrániť vzniku plesní na matraci?

Je vhodné matrac každé ráno poriadne vyvetrať. Odporúča sa odkryť periny (najideálnejšie je periny vziať úplne z postele), aby sa počas noci vytvorená vlhkosť a teplo odstránili. Posteľové prehozy vyzerajú síce lákavo a luxusne, výrazne však znižujú vzdušnosť a naopak zvyšujú riziko tvorenia plesní a množenia roztočov a baktérií.

Môžeme roztočom a baktériám úplne zabrániť v množení a prežívaní v našich matracoch?

Nie, reálne to nie je možné, je to však sen každého seriózneho výrobcu. S roztočmi sa stretávame v celej našej domácnosti, v posteli sa vďaka teplu a dostatočnej vlhkosti obzvlášť radi zdržiavajú. Najlepšou prevenciou je tak časté pranie posteľnej bielizne (pri 60°C), pranie matracového poťahu, prípadne pravidelné vysávanie matraca (tu dbajte na pokyny výrobcu, nie všetky poťahy zvládajú vysávanie bez poškodenia). Roztoče milujú vlhké a teplé prostredie, dbajte preto na dobrú vzdušnosť celého posteľového systému.

Náš tip: parné čistenie matracov

Parný čistič pracuje na princípe ohrevu studenej vody, ktorú premieňa na vysoko účinnú paru s teplotou cca 140 0C. V prípade parných čističov hovoríme o takzvanej suchej pare, lebo sa vytvára z veľmi malého množstva vody. A práve suchá para je nielen veľmi účinná pri odstraňovaní nečistôt a mastnoty, ale i šetrná k všetkým ošetrovaným povrchom. Para materiály nepremočí, ale iba jemne zvlhčí.Parnú technológiu využívame na tepovanie materiálov, ktoré nesmú prísť do kontaktu s vodou. Už po 45 minútach je tepovaný materiál suchý a použiteľný.

Využite naše služby

Kontakt


    osobných údajov